PVAS Forum

Update 12/8/2016: Image and document uploading instructions.  Click here.

HomeHomeGeneralGeneralNews & EventsNews & EventsBOWL SHOW July 2018 RESULTS BOWL SHOW July 2018 RESULTS
Previous
 
Next
New Post
7/8/2018 1:28 PM
 

JULY BOWL SHOW 2018 Results

We had a great turnout for the July BOWL SHOW.   Thanks to all who participated, brought fish to display, judged the contest, voted for the PEOPLE’s Choice Award.   Also thanks to all who brought food, it turned out a wonderful picnic with David Snell’s barbeque as the highlight along with a great selection of slaws and desserts. 

The judges for the show did not judge any class in which they had entries.

Class 9: Schooling Fish set a record number of entries with 16 and almost all of those had the maximum 6 fish in each school.  I know I love to see a school of fish swimming in my tank, and I would guess a lot of other hobbyists do too.

THE WINNERS of the July 2018 BOWL SHOW are:

BEST IN SHOW   (Selected by the judges.)    SPONSORED BY Anonymous

         Electric Blue Jack Dempsey entered by Manuel Moro

 

PEOPLE’S CHOICE AWARD

(Selected by attendees who voted for the entry they thought  was best.)

A pair of Red-Tailed Blue Variatus entered by Manuel Moro

 

  • Class 1 Angelfish and Discus SPONSORED BY JAMES CHITTY
    • First place: Alex Aydogan Super Red Angelfish
    • Second place: Jeff McGary Koi Angelfish
    • Third place: Jeff McGary Blue Pearlscale Angelfish
    •  
  • Class 2 Dwarf Cichlids
    • First place: Frank Cowherd German Blue Ram
    • Second place: Manuel Moro Dwarf Jewel Cichlid
    • Third place: Gary Hostetler Pelvicachromis taeniatus “Lobe”
    •  
  • Class 3 All Other Cichlids SPONSORED BY AQUATIC LIFE FARM, LLC
    • First place: Manuel Moro Electric Blue Jack Dempsey
    • Second place: Manuel Moro Andinoacara rivulatus (Green Terror)
    • Third place: Alvio Barbaretta Maylandia callainos (Cobalt Zreba)
    •  
  • Class 4 Corydoras Catfish SPONSORED BY GoWILDPERU, LLC
    • First place:Don Kinyon Corydoras pulcher
    • Second place:Patchin Curtis Corydoras adolfo
    • Third place:Skanda Abeyesekere Corydoras paleatus
    •  
  • Class 5 Suckermouth Fish
    • First place:John Mangan Gold Albino Bristlenose
    • Second place:Patchin Curtis Ancistrus sp. Santa Cruz Forest Preserve
    • Third place:Bruce Waxman Yellow Blue-Eyed Ancistrus (L144)
    •  
  • Class 6 Guppies
    • First place: Nick Budzynski Three fourths Midnight Guppy (male)
    • Second place: John Mangan Guppy (female)
    •  
  • Class 7 Livebearers (single fish) SPONSORED BY AQUATIC LIFE FARM, LLC
    • First place: John ManganCharacodon audax
    • Second place:Jeff McGary Black and Red Lyretail Swordtail (male)
    • Third place:Jeff McGary Marigold Lyretail Swordtail (female)
    •  
  • Class 8 Livebearers (pairs)
    • First place:Frank Cowherd Red Velvet Swordtails
    • Second place:John Mangan Heterandria formosa  (Least Killifish)
    • Third place:Manuel Moro Red-Tailed Blue Variatus
    •  
  • Class 9 Schooling Fish
    • First place:Frank Cowherd Harlequin Rasbora
    • Second place:Skanda Abeyesekere Neon Red Rosy Barbs
    • Third place: Megan Amselle Marbled Hatchetfish
    •  
  • Class 10 AnabantoidsSPONSORED BY AQUATIC LIFE FARM, LLC
    • First place: Jim Long Betta rubra
    • Second place: John Mangan Betta mandor
    • Third place: John Mangan Black Paradise Fish
    •  
  • Class 11 Goldfish
    • Third place Don Kinyon Fantail Goldfish (named “Jaws”)
    •  
  • Class 12 Killifish (pairs only)
    • First place: Bob Bock Fundulopanchax scheeli (tank strain)
    • Second place: Bob Bock Aphyosemion gabunense gabunense GBG 93-30
    • Third place:Frank Cowherd Epiplatys annulatus (Rocket killie)
    •  
  • Class 13 All Other Fish
    • First place: Jim Long Clinostomus funduloides (Rosyside Dace)
    • Second place: Alvio Barbaretta Ambystoma mexicanum (Axolotl)
    • Third place:Blyth Marshall Synodontis euptus (Featherfin Catfish)
    •  
  • Class 14 Oddball Invertebrates
    • First place:Linus Chen Tylomelania Yellow Rabbit Snail
    • Second place: David Thurston Crystal Blue Shrimp
 
New Post
7/8/2018 1:30 PM
 
Class 11 typo? Missing 1st and 2nd?
 
New Post
7/8/2018 3:38 PM
 
No, there was only one entry in Class 11 Goldfish and it was deemed not a first or second place fish by the judges. It had nice color and good size but was a bit listless and did not keep its fins erect.
 
New Post
7/11/2018 2:12 PM
 
Thanks for all your hard work Frank, another well run bowl show. Saw many beautiful fish, wish I tank space for them all.
Susan
 
Previous
 
Next
HomeHomeGeneralGeneralNews & EventsNews & EventsBOWL SHOW July 2018 RESULTS BOWL SHOW July 2018 RESULTS